MPN: MTFDKBG960TFR-1BC15ABYY
Out of Stock
Highlights
Please log in to add an item to your wishlist.
B2B pricing options available.
SabrePC B2B Account Services
  • Business-Only Pricing
  • Personalized Quotes
  • Fast Delivery
  • Products and Support
Need Help? Let's talk about it.
MPN: MTFDKBG960TFR-1BC15ABYY
Out of Stock
Highlights
The Micron® 7450 SSD with NVMe® enables a wide variety of workloads for flexible deployment in hyperscale, cloud, data center, OEM and system integrator designs. It is the SSD for the infrastructure you are building right now -- and for the infrastructure you will build tomorrow. Our 7450 SSD offers the industry's broadest range of PCIe® Gen4 SSD form factors and enables several storage use cases, including boot, cache and main data storage. It also features Micron's unique Secure Execution Environment to help keep your data secure. Designed as a mainstream solution, the 7450 SSD balances performance and density. Our offering includes a PCIe Gen4, M.2, 22 x 80mm with powerloss protection4 and a 7.68TB E1.S that delivers industry-leading capacity.
2ms and below QoS latency enables impressive responsiveness in data center workloads
Capacity, form factor and security options fit a wide variety of data center workloads
The 7450 SSD delivers an impressive array of capacities, from 400GB to 15.36TB and has the industry's broadest variety of form factors, including U.3, M.2 and E1.S. It is the only PCIe Gen4 U.3 SSD in the industry available in both 15mm and 7mm, plus there is an industry-leading 7.68TB E1.S option. These capacity and form factors choices help meet rapidly evolving power and thermal needs in your data center. Security features like the Micron-unique Secure Execution Environment, self-encrypting drives (SEDs) and Microsoft eDrive options tailor security to deployment requirements and help improve your data security.